Psychologia w internecie, rodzaje psychologii, psychologia dla każdego, dla Ciebie, jutra, na codzień, związków, skąd się bierze smutek

Forum psychologia w internecie.


#1 2011-04-20 23:50:13

pwi

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-23
Posty: 47
Punktów :   

Koncepcja humanistyczna człowieka - Carl Rogers

Koncepcja humanistyczna człowieka - Carl Rogers / 1902-1987/.


? Chcesz zrobić wrażenie na osobie, z którą masz się spotkać i sprawić by cię polubiła? - owo napięcie pomiędzy byciem sobą a pragnieniem bycia lubianym stanowi kluczowy element teorii osobowości według teorii Carla Rogersa.


Jest to teoria fenomenologiczna, ponieważ kładzie nacisk na fenomenologiczny świat jednostki, czyli to, jak człowiek spostrzega i doświadcza zarówno swego ja, czyli samego siebie, jak i świata oraz relacji między nimi. O ile Freud podkreślał aspekty ludzkiej motywacji, takie jak redukowanie napięcia poprzez poszukiwanie przyjemności, o tyle Rogers postrzegał ludzką motywację jako dążenie do rozwoju, wzmacnianie poczucia własnej wartości i samoaktualizację. W teorii tej człowiek powinien być rozumiany w kategoriach spostrzegania siebie i świata wokół siebie, czyli pola fenomenologicznego.W przeciwieństwie do psychoanalitycznych popędów, instynktów, nieświadomości, redukcji napięcia oraz wczesnego rozwoju charakteru, ujęcie fenomenologiczne akcentuje spostrzeżenia, uczucia, subiektywny samoopis, samoaktualizację oraz przebieg zmiany. Każda jednostka spostrzega świat w sposób niepowtarzalny a spostrzeżenia te tworzą jej pole fenomenologiczne.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.pomoc.pun.pl www.bigbang.pun.pl www.neverland.pun.pl www.sf6zakonbialegolotosu.pun.pl www.my-fantasy-online.pun.pl