Psychologia w internecie, rodzaje psychologii, psychologia dla każdego, dla Ciebie, jutra, na codzień, związków, skąd się bierze smutek

Forum psychologia w internecie.


#1 2011-04-20 23:46:16

pwi

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-23
Posty: 47
Punktów :   

Rogers nie wyodrębnia poszczególnych stadiów rozwoju

Niezaburzony rozwój Ja dokonuje się w atmosferze umożliwiającej pełnię doświadczeń, akceptacji siebie i bycia akceptowanym przez swoich rodziców, nawet jeśli nie aprobują oni jakichś konkretnych zachowań. Jest to akcentowane przez większość psychiatrów i psychologów dziecięcych. Różnica pomiędzy rodzicami mówiącymi: ? Nie podobasz mi się ? a ? Nie podoba mi się to, co robisz? jest zasadnicza. Zarówno człowiek jak i jego Ja, jego osobowość, są przedmiotem silnych wpływów środowiska, szczególnie społecznego.

Rogers nie wyodrębnia poszczególnych stadiów rozwoju, przez które przechodzi człowiek. Koncentruje się natomiast na wpływie, jaki wywiera na jednostkę ocenianie przez innych ludzi, głównie w czasach dzieciństwa.

Samoocena ? jest osobistym sądem na temat własnej wartości. Na formę samooceny największy wpływ mają relacje rodzice ? dziecko. Uważa on, że gdyby osoba w dzieciństwie doznawała jedynie bezwarunkowej akceptacji, wówczas nie dochodziłoby do rozbieżności z ocenami siebie i swojego zachowania. Krytykowane i oceniane negatywnie dziecko stara się być takim, jakim go chcą widzieć inni, zamiast być takim jakie jest.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.kamracizkaraibow.pun.pl www.airrivalspl.pun.pl www.navigator.pun.pl www.loco.pun.pl www.siatkowkarn.pun.pl