Psychologia w internecie, rodzaje psychologii, psychologia dla każdego, dla Ciebie, jutra, na codzień, związków, skąd się bierze smutek

Forum psychologia w internecie.


#1 2010-04-24 23:24:39

pwi

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-23
Posty: 47
Punktów :   

Matka rządzi ;) cz.2

Cramer pisze, że bogów-

-rodziców trzeba zdetronizować. I dopiero wtedy można ich w sposób dorosły pokochać.

W książce Susan Forward "Toksyczni rodzice" mówi się o innym rozwiązaniu problemu - o zemście na rodzicach, o wykrzyczeniu im w twarz win przez dorosłe dzieci. Ale przecież starzejący się rodzice nie są już w stanie się zmienić.

J.S. A ja nie musiałam się od ciebie jakoś specjalnie oddzielać. Nigdy nie miałam poczucia, że mną sterujesz. Jak mi jest bardzo smutno, to, jak w dzieciństwie, myślę, żeby uciec do mamy. Więc jakichś wielkich żalów bym ci nie wykrzyczała.

A.S. Zamiast takiej psychodramy twój tata zaproponował, żeby spojrzeć na swoich rodziców trochę jak na obcych ludzi, zobaczyć ich porażki, nieudane życie, spojrzeć na nich ze współczuciem jak na bohaterów jakiegoś filmu czy powieści.

J.S. Albo bajki. Matki czasami są jak macocha z "Królewny Śnieżki"

A.S. Rywalizują z córkami. Podkopują w nich poczucie wartości, bo same się starzeją i czują, że córka im zagraża. Często wydaje im się, że to dla ich dobra, tymczasem jest w tym nieuświadomione okrucieństwo. Pozbawiają w ten sposób córki pozytywnego odczucia kobiecości i śliczna dziewczyna może przez całe życie czuć się brzydka.

J.S. Matka musi cierpieć i poświęcać się - taki jest odwieczny przekaz kobiet - mówi Cramer. Moja koleżanka z dwójką dzieci skarży się, że nie daje rady, a jednocześnie nie chce nikogo do pomocy. Weszła w rolę cierpiącej matki, którą przekazała jej własna matka i babka, i myśli, że tak musi być.
A.S. Poświęcająca się matka może stać się tyranką, bo szuka władzy w domu. Staje się wtedy złym bogiem dla dziecka. Dziś kobiety starają się być niezależne, ale przenoszą dawne nieświadome wzory - choćby despotycznej władzy na dziećmi.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.loco.pun.pl www.siatkowkarn.pun.pl www.airrivalspl.pun.pl www.navigator.pun.pl www.shamanan58.pun.pl